Przenosiny pomnika poległych Żuławian do Cyganka

Wysłane przez użytkownika Paweł Buczkowski w dniu Czerwiec 18, 2010 o 0:00

Pomnik upamiętniający pochodzących z wsi Żuław Gdańskich żołnierzy, którzy polegli na frontach I Wojny Światowej na terenie Prus Wschodnich, Rosji, Francji i Flandrii został przetransportowany do Cyganka i złożony przy Cmentarzu Jedenastu Wsi.

Pomnik ufundowany przez Związek Wojaków pierwotnie stał w Cedrach Wielkich w miejscu, gdzie dziś znajduje się Bank Spółdzielczy. Stamtąd został zabrany po zakończeniu II Wojny Światowej w ramach PRL-owskiej akcji likwidacji pamiątek po dawnych mieszkańcach tych ziem. Jego fragmenty niszczały wraz z jemu podobnymi niechcianymi pamiątkami na składowisku przy ulicy Smolnej na Oruni. W 2008 roku został on odnaleziony przez członków Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora zabytków pomnik został przewieziony na ulicę Kamienna Grobla, gdzie stał do dziś.

Pomnik poległych Żuławian

Po niezbędnych zabiegach renowacyjnych i konserwatorskich pomnik zostanie odtworzony w Miłocinie, na obszarze dawnego, przykościelnego cmentarza ewangelickiego, obok powstającego Folwarku Żuławskiego. Teren ten, na dawnym miłocińskim nawsiu, wraz z fundamentami zburzonego kościoła, zostanie uporządkowany i odrestaurowany w ramach planu odnowy tej miejscowości.

Więcej zdjęć na Żuławy.info [fotorelacje]

Zobacz też:
Żuławy.info [aktualizacje 2009] - wiadomość z 9 października

oraz

ibedeker.pl

Pozdrawiam

Paweł

Odpowiedzi

Skomentowane przez Anna

Skomentowane przez Anna Magdalena Walczak dnia Czerwiec 21, 2010 o 11:11

Dziękujemy za błyskawiczną akcję ratunkową i rzeczowe relacje, napawające nadzieją na polepszenie losu chociaż niektórych zabytków i pomników, ważnych dla nas wszystkich.

TAGI ( z publikacji jak wyżej

TAGI ( z publikacji jak wyżej ): Bastion Żubr, Cedry Wielkie, Elżbieta Skirmuntt–Kufel, Gdańsk, I wojna światowa, Janusz Goliński, Miłocin, Opływ Motławy, Orunia, Stare Przedmieście, Stowarzyszenie "Żuławy Gdańskie", tajemnice Gdańska, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, ul. Smolna, Wolne Forum Gdańsk, Żuławy, Związek Wojaków

czytaj więcej: http://ibedeker.pl/na-goraco/bezdomny-pomnik-dedykowany-ofiarom-i-wojny-...