TAK TRZEBA

Wolontariusze znów poszukiwani! Terminy naszych nowych obozów wolontariackich:

28-30 kwietnia, Biały Bór k. Grudziądza- pod skrzydłami stowarzyszenia „Q-przyszłości” z Wałdowa Szlacheckiego mamy zamiar wyciąć i wykopać samosiewy bzu na tamtejszym cmentarzu olęderskim oraz oczyścić kamienie nagrobne z mchów i porostów. W drugiej połowie roku rozpoczniemy akcję edukacyjną i zabezpieczanie nagrobków. Mamy zamiar aplikować o środki na ten projekt do Fundacji Kronenberga lub Fundacji Wspomagania Wsi. Poszukujemy 6-8 osób, które zechciałyby pracować na stałe przez ten czas. Zapewniamy nocleg (trzeba zabrać śpiwór i karimatę, nocować będziemy w prywatnym domu na podłodze), narzędzia do pracy, miłe towarzystwo, zaświadczenie o udziale w projekcie. Zrzucamy się na wyżywienie. Poszukujemy osób chętnych do wykonania dokumentacji dla WUOZ.

1-3 maja- Łęg-Osiek nad Wisłą, gmina Obrowo- we współpracy z lokalnymi działaczami, nadleśnictwem oraz Szkołą Podstawową w Osieku nad Wisłą mamy zamiar oczyścić z samosiewów cmentarz olęderski na Łęgu, postawić nowy krzyż w centrum oraz pozyskać środki na konserwację piaskowcowych i cementowych nagrobków. Nocleg najprawdopodobniej w Szkole Podstawowej w Osieku, żywienie składkowe, zapewniamy sprzęt do pracy i spotkania z ciekawymi ludźmi. W programie zwiedzanie galerii Michała Kokota oraz Osieckiej Izby Regionalnej. Poszukujemy osób chętnych do wykonania dokumentacji dla WUOZ.
Początek lipca 2011- poszukujemy wolontariuszy do kładzenia strzechy na chałupie z końca XVIII wieku znajdującej się we Włęczu, gmina Czernikowo. Poszukujemy osób odpowiedzialnych i ostrożnych. Zapewniamy miłe towarzystwo, dowóz z Osieka nad Wisłą, sprzęt do pracy. Należy nastawić się na piękne widoki w totalnej głuszy.

Kontakt: projekttaktrzeba@wp.pl

By uzyskać informacje na temat cmentarza w Białym Borze, najlepiej pisać do p. Aleksandry Nowickiej: olanowicka@onet.pl
By uzyskać informacje na temat cmentarza w Łęgu należy pisać do p. Jacka Melerskiego: Jacek.Melerski@onet.eu

Coś się kończy, coś się zaczyna

Projekt renowacji cmentarzy ewangelickich w Gminie Czernikowo 'Tak trzeba' zakończył się wraz z odnowieniem cmentarza na Włęczu oraz rozliczeniem grantu przyznanego z Fundacji Wspomagania Wsi. Jednak akcja nadal trwa! Szukamy cmentarzy, które wymagają natychmiastowej pomocy oraz osób, które jako "miejscowe" byłyby w stanie podjąć się części koordynacji działań. Służymy sprzętem, wsparciem medialnym, merytorycznym, wolnym czasem i skromnymi zasobami ludzkimi. Z drugiej strony nadal kończymy pewne sprawy w Gminie Czernikowo, stawiamy tablice informacyjne, opracowujemy inskrypcje, dokumentacje i udostępniamy je w internecie. Co jakiś czas wracamy na "nasze cmentarze"........

INNE
za http://historia.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1754... "Cmentarze ewangelickie na Ziemi Lubuskiej" - sprawozdanie z otwarcia wystawy

środa, 16 lutego 2011 .... wykład „Miejsca niepamięci – cmentarze ewangelickie w Polsce po 1945” wygłosiła doktoranta z Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu Anna Zglińska.

.... Następnym etapem spotkania był wykład Anny Zglińskiej, doktorantki w Zakładzie Historii XIX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zatytułowany „Miejsca niepamięci – cmentarze ewangelickie w Polsce po 1945 r.” Młoda historyk omówiła m.in. problem dewastacji cmentarzy przed II wojną światową oraz rolę państwa w tym procederze po 1945 r. W swoim wystąpieniu zwróciła również uwagę na stereotypizację pojęcia cmentarzy ewangelickich jako miejsca pochówku wyłącznie Niemców, co po II wojnie światowej miało w znacznym stopniu przyczynić się do ich zniszczenia i zapomnienia. Ważnym fragmentem wystąpienia mgr Anny Zglińskiej było omówienie współczesnych projektów, które za cel stawiają rewitalizacje cmentarzy ewangelickich. Referentka skupiła się przede wszystkim na projektach renowacji nekropolii mennonickich na Żuławach przez gminy Cedry Wielkie i Nowy Dwór Gdański oraz projekcie „Tak trzeba”, którego jest pomysłodawczynią i głównym koordynatorem. Szczególnie ta druga akcja, jak pokazały późniejsze rozmowy, wzbudziła zainteresowanie ze strony słuchaczy.....

Otwarcie wystawy „Cmentarze ewangelickie na Ziemi Lubuskiej” w Muzeum w Międzyrzeczu trzeba uznać za duży sukces zarówno dyrektora tej placówki Andrzeja Kirmiela oraz jej pracowników, którzy czuwali nad przebiegiem całego przedsięwzięcia. Duża liczba uczestników pokazała, że w niewielkich miastach istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju atrakcje, a ich mieszkańcy żywo biorą udział w dyskusjach na temat przeszłości swojej „małej ojczyzny”. Osobiście mam nadzieje, że jeszcze nie raz będzie mi dane wybrać się do Muzeum w Międzyrzeczu. Szczególnie, że posiada on bardzo wiele interesujących zbiorów m.in. jedną z największych w Polsce kolekcję portretów trumiennych z okresu staropolskiego. Zaś zamek na wyspie nadaje muzeum niepowtarzalny klimat.

Tagi: