"Święta Warmia", Szlak Renesansu, Architektura drewniana, Szlak Zbójników, Szlak Bociani, Gdynia, Szlak Cysterski

----Szlak Renesansu w Małopolsce – zapraszamy na seminarium
30.10.2009 ---za: http://dziennikturystyczny.pl/2009/10/szlak-renesansu-w%C2%A0malopolsce-... ------ Stowarzyszenie Willa Decjusza we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego realizuje projekt pn. „Szlak Renesansu w Małopolsce”, którego celem jest stworzenie nowego produktu turystyki kulturowej – szlaku turystycznego obejmującego swym zasięgiem zabytki Małopolski z okresu Renesansu.

Region Małopolski obfituje w zabytki z tej epoki. Niektóre nie zostały dotychczas przedstawione szerokiej publiczności. Zamierzeniem projektu „Szlak Renesansu w Małopolsce” jest przygotowanie renesansowych budowli do otwarcia dla mieszkańców i turystów, opracowanie ich jednolitej identyfikacji promocyjnej oraz stworzenie programu udostępniania ich dla zwiedzających.

By osiągnąć ten cel organizowane są seminaria z udziałem właścicieli i/lub managerów wybranych zabytków oraz przedstawicieli samorządów lokalnych. W ramach projektu w obiektach organizowane są Spotkania z kulturą Renesansu z towarzyszącymi im wydarzeniami artystycznymi. Cyklicznie odbywające się koncerty muzyki dawnej, pokazy tańców historycznych oraz spotkania literackie i wystawy staną się podstawą do stworzenia wieloletnich programów działalności kulturalnej poszczególnych obiektów oraz wypracowania atrakcyjnych form prezentacji zabytków. W 2009 roku realizowana jest trzecia edycja tego projektu. Dotychczas w Spotkania z kulturą Renesansu odbyły się w 6 obiektach na terenie Małopolski. ------ Seminarium odbędzie się w dniu 4 listopada 2009, o godzinie 11.00 w Willi Decjusza w Krakowie, ul. 28 lipca 17 a.

Koncepcja promocji Pomorskiego Szlaku Cysterskiego ---za: http://dziennikturystyczny.pl/2010/08/koncepcja-promocji-pomorskiego-szl...
27.08.2010

Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przystąpił do wdrożenia koncepcji rozwoju Pomorskiego Szlaku Cysterskiego. Projekt został opracowany przez PART w 2008 roku. Podjęte działania mają przyczynić się do promocji oraz upowszechnienia i usystematyzowania wiedzy o dziedzictwie pocysterskim na Pomorzu.----------------- główne skupiska zachowanego dziedzictwa Cysterek i Cystersów (Żarnowiec, Oliwa, Pelplin, Koronowo, Bukowo Morskie/Iwięcino), w pobliżu kluczowych obiektów umieszczono tablice informacyjne. Znajdują się na nich informacje dotyczące danego opactwa oraz dziedzictwa cysterskiego na terenie całego węzła, a także mapa zasięgu i przebiegu szlaku. ----------------- Terytorialnie nakłada się na Pomorską Pętlę Polskiego Szlaku Cysterskiego. Stanowi ona jeden z pięciu elementów Szlaku Cysterskiego w Polsce, należącego do międzynarodowego programu Europejskich Dróg Kulturowych.

Koncepcja rozwoju szlaku zakłada współpracę ze Szlakiem Cysterskim w Polsce oraz Europejskim Szlakiem Cysterskim, tak, aby tworzona oferta produktowa zachowała ideę wspólnych działań, informacji i promocji krzyżowej oraz spójnej identyfikacji wizualnej, a także cechowała się spójnymi rozwiązaniami sieciowymi, zachowując i promując jednocześnie wyróżniki lokalne i regionalne (usługi, atrakcje, USP, wizualizacja, it, kultura regionu, walory społeczne).

Więcej informacji o Pomorskim Szlaku Cysterskim znaleźć można na stronie psc.woj-pomorskie.pl ---za: http://dziennikturystyczny.pl/2010/08/koncepcja-promocji-pomorskiego-szl...

---Małopolski Szlak Architektury Drewnianej otwarty dla turystów
22.04.2010 ---za: http://dziennikturystyczny.pl/2010/04/szlak-architektury-drewnianej/
--- 1 maja 2010 rusza projekt „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”, finansowany przez Województwo Małopolskie. W ramach tego projektu, do końca września 2010 turystom udostępnionych zostanie 50 obiektów, znajdujących się na małopolskim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej (w tym cztery drewniane kościółki, które zostały wpisane na listę UNESCO). Drewniane kościoły i cerkwie otwarte będą w piątki, soboty i niedziele, zawsze przez cztery godziny dziennie.

Otwarte obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej można zwiedzać na sześciu trasach: krakowskiej, limanowskiej, podhalańskiej, tarnowskiej, wadowickiej i nowosądecko- gorlickiej. Od maja do września oglądać będzie można wnętrza, na co dzień zamknięte lub otwierane tylko na nabożeństwa, a także zapytać osobę udostępniającą o ciekawostki związane z zabytkiem. Będzie można również wpisać się do wyłożonej w kościele księgi pamiątkowej.

Szlak Architektury Drewnianej jest jednym z największych skarbów Małopolski. Znajduje się na nim łącznie prawie 250 obiektów. Są to nie tylko malownicze, drewniane kościoły ze smukłymi dzwonnicami i łemkowskie cerkwie, ale także drewniane wille oraz staropolskie dwory. W skansenach, w których jakby zatrzymał się czas, prezentowane są zabytki ludowej kultury materialnej. Wszystkie obiekty mają nieocenioną wartość historyczno-kulturalną, a cztery z nich znalazły się nawet na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO – są to drewniane kościółki w Dębnie Podhalańskim, Binarowej, Lipnicy Murowanej oraz Sękowej. Szlak Architektury Drewnianej jest jednym z najważniejszych małopolskich produktów turystycznych. Mamy nadzieję, że dzięki jego otwarciu coraz więcej turystów będzie miało okazję zapoznać się z dziedzictwem Małopolski – podkreśla Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Jednym z przedsięwzięć, które ma dodatkowo przyciągnąć turystów na Szlak Architektury Drewnianej, będzie kolejna edycja projektu „Muzyka zaklęta w drewnie”. W okresie od 27 czerwca do 11 września 2010 w wybranych kościołach Małopolski, znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej odbędzie się cykl 12 koncertów. Pierwszy koncert będzie miał miejsce 27 czerwca w kościele pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Kolejne koncerty, na które wstęp jest bezpłatny, odbywać się będą w każdą kolejną sobotę.

Więcej bieżących informacji o Szlaku Architektury Drewnianej oraz spis obiektów udostępnionych w 2010 roku do zwiedzania znaleźć można pod tym adresem. --- Podobne artykuły:

Zabytkowa architektura Małopolski w 3D
Prawie 9 mln turystów przyjechało w 2009 roku do Małopolski
Szlak filmowy w Łodzi otwarty
„Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”: nowy szlak turystyczny, promujący małopolską turystykę wiejską
Gdyński Szlak Kulinarny zaprasza na smakowite zwiedzanie

Wypromują Szlak Zabytków Techniki w całej Europie ---za: http://dziennikturystyczny.pl/2010/01/wypromuja-szlak-zabytkow-techniki-...
15.01.2010

Wytyczony w województwie śląskim Szlak Zabytków Techniki został częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Router of Industrial Heritage – ERIH). Odpowiednie tablice informacyjne i certyfikaty szefowie ERIH przekazali w środę w Zabrzu przedstawicielom władz regionu i kluczowych obiektów tego szlaku.

SZT_znakERIH to europejskie stowarzyszenie, które promuje dziedzictwo industrialne Starego Kontynentu i pomaga wprowadzać na rynek turystyczny ciekawe obiekty poprzemysłowe. Zrzesza ponad 730 atrakcji tego typu położonych m.in. na 50 regionalnych turystycznych szlakach przemysłowych w 12 krajach, głównie w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Jestem pod wrażeniem tego, co miałem okazję tu zobaczyć. Obiekty, o których mówimy, stanowią świadectwo kultury przemysłowej, a z kolei kultura przemysłowa stanowi punkt odniesienia dla naszych społeczeństw – mówił podczas uroczystości w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu przewodniczący ERIH dr Meinrad Grewenig.

Grewenig chwalił zaangażowanie opiekunów Szlaku oraz jego poszczególnych obiektów. Jak mówił, np. czynna parowa kopalniana maszyna wyciągowa w zabrzańskim skansenie „Królowa Luiza” jest – jego zdaniem – najlepiej zachowanym i utrzymanym urządzeniem tego typu na świecie. Dodał też, że np. połączona oferta „Guido” i „Luizy” „jest tym, co mamy najlepszego do zaoferowania w całej Europie”.

Uczestnictwo w ERIH daje przede wszystkim korzyści prestiżowe i promocyjne. Informacje o śląskim Szlaku Zabytków Techniki w środę po południu znalazły się już m.in. na stronie internetowej tej organizacji – odwiedzanej przez tysiące europejskich turystów, chcących zwiedzać zabytki przemysłowe. Znajdą się też w kilkudziesięciu głównych obiektach ERIH.

Obejmujący 32 obiekty Szlak Zabytków Techniki to istniejący od czterech lat produkt turystyczny, łączący najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim – m.in. Zabytkową Kopalnię „Guido” w Zabrzu, robotnicze osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach, dworce kolejowe w Bielsku-Białej i Rudzie Śląskiej czy Tyskie Browarium. -------------- Dzięki temu turysta, który odwiedzi np. słynną kopalnię Zollverein w partnerskim mieście Zabrza – Essen, dowie się o atrakcjach „Guido”. W zabrzańskim „Guido” w dawnej komorze pomp 320 metrów pod ziemią otwarto natomiast wystawę prezentującą 18 obiektów ERIH, m.in. Zollverein, hutę Volklingen w Zagłębiu Saary czy kopalnię żelaza w Fallun w Szwecji.

W tym roku planowana jest kolejna akcja promocyjna Szlaku Zabytków Techniki, warta 2 mln zł. Jej centralnym punktem ma być planowane na 12 czerwca Święto Szlaku.

Źródło: Onet

Podobne artykuły:

Plan marketingowy dla Szlaku Zabytków Techniki
Szlak Zabytków Techniki zaprasza na pierwsze swoje święto – Industriadę
Noc Zabytków Techniki w przyszłym roku
Wystawa Szlaku Zabytków Techniki po raz pierwszy w Polsce
Cztery lata Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

--- Na Warmii powstanie szlak turystyczny łączący sanktuaria ---za: http://dziennikturystyczny.pl/2009/12/na-warmii-powstanie-szlak-turystyc...
28.12.2009

Siedem sanktuariów pielgrzymkowych, m.in. w Gietrzwałdzie, Stoczku Klasztornym i Świętej Lipce znajdzie się na tworzonym szlaku turystycznym „Święte miejsca Warmii„. Turyści, którzy nim podążą, będą mogli m.in. oglądać w infokioskach filmy o historii sanktuariów i ich architektonicznych osobliwościach. -------- Na szlaku „Święte miejsca Warmii” oprócz Gietrzwałdu i Świętej Lipki znajdą się barokowe kościoły w Stoczku Klasztornym, gdzie w latach 1953-54 więziony był kardynał Stefan Wyszyński, Krośnie i Chwalęcinie (wszystkie te sanktuaria znajdują się w powiecie lidzbarskim) oraz świątynie w Tłokowie i Glotowie k. Dobrego Miasta.

Na szlaku pielgrzymkowym staną tablice informacyjne, drogowskazy oraz pięć kiosków multimedialnych. W kioskach tych mają być m.in. wyświetlane filmy i mapy. Filmy mają mówić nie tylko o historii sanktuariów, ale przedstawiać różne osobliwości i ciekawostki z nimi związane, np. o tym, że do św. Rocha z kościoła w Tłokowie przez lata ludzie pielgrzymowali ze zwierzętami – psami, krowami, końmi, owcami. --------- Podobne artykuły:

„Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”: nowy szlak turystyczny, promujący małopolską turystykę wiejską
Turystyczny szlak wodny
Gdyński Szlak Kulinarny zaprasza na smakowite zwiedzanie
Szlak filmowy w Łodzi otwarty
Na Majorce powstanie pierwszy w Europie religijny park rozrywki?

--- Szlak Zbójników Karpackich zaprasza do przygody ---za: http://dziennikturystyczny.pl/2009/12/szlak-zbojnikow-karpackich-zaprasz...
03.12.2009

Pięć krajów, setki zbójników, cztery tysiące kilometrów oraz niezliczone przygody po drodze. To Szlak Zbójników Karpackich, realizowana od trzech lat inicjatywa Leszka Młodzianowskiego, pilota wycieczek, przewodnika górskiego i miłośnika Karpat. To drugi po Szlaku Zabytków Techniki tak złożony projekt na polskiej mapie turystycznej.

LOGO ZBÓJNICKI SZLAK 2

Praca nad szlakiem trwa od trzech lat. W tym czasie przeglądnięto setki starych książek, map, przewodników i innych archiwaliów. Przejechano 10 tys. km w ich poszukiwaniu. Bezpośrednim efektem tej pracy jest serwis internetowy www.zbojnickiszlak.pl, dzięki któremu możemy poznać ok. 600 miejsc związanych z tradycją zbójnicką, opryszkowską i hajdamacką: szlak obejmuje m.in. miejsca legendarnego ukrycia zbójnickich skarbów, zbójnickie zamczyska, skanseny architektury ludowej, przydrożne zapomniane kapliczki o zbójnickiej tradycji. Nie braknie w serwisie również informacji na temat tradycyjnych ubiorów zbójników czy menu obowiązującego podczas zbójnickich biesiad.------------ Japończyk to klient, który dutki mo – rozmowa z Leszkiem Młodzianowskim, twórcą Szlaku Zbójników Karpackich

Dziennik Turystyczny: Skąd w Panu tyle zapału do tworzenia Zbójnickiego Szlaku?

Leszek Młodzianowski: Jestem pilotem wycieczek, przewodnikiem górskim – beskidzkim, wychowawcą kolonijnym i często też pracuję jako rezydent za granicą. Ale najbardziej ukochałem sobie góry, zwłaszcza moje rodzinne Beskidy. Przygoda ze zbójnikami zaczęła się trzy lata temu, kiedy to oprowadzałem grupę turystów z Krakowa. Jeden z uczestników zapytał: „panie Leszku a co pan powie o zbójnikach w Beskidach?”. To pytanie bardzo mnie zaskoczyło. Znałem oczywiście postać Janosika – ale on urodził się w Terchowej w Małej Fatrze. Wiedziałem co nieco o Ondraszku. I trochę na temat Jerzego Fiedora zwanego Proćpokiem z Kamesznicy. Zaraz po wycieczce usiadłem do komputera i zacząłem szukać informacji o zbójnikach. -------- Chciałbym aby cały łuk karpacki zarobił na zbójnikach. Aby zarobił hotelarz, gastronom, biuro podróży, piloci, przewodnicy, infrastruktura towarzysząca, ludzie, którzy sprzedają pamiątki. Przez taki szlak mogłaby nastąpić turystyczna aktywizacja regionu. Chciałbym organizować wycieczki po szlaku na terenie tych pięciu krajów, wybudować hotel i karczmę zbójnicką według mojego pomysłu, ale na razie to tylko marzenia. Chciałbym, aby turystyka przyjazdowa się ruszyła w końcu w Polsce – aby na zbójnickie biesiady i na szlak przyjechali do nas Anglicy, Niemcy, ale najbardziej zależałoby mi na turystach z Chin i Japonii. Dla nich temat zbójnictwa jest bardzo egzotyczny, a to klient, który dutki mo.

Apel do POT-u: chciałbym aby ktoś z was się odezwał i zainteresował tematem zbójnictwa. Chętnie pomogę w pracach nad komercjalizacją tego szlaku. Aby Polska na tym zarobiła!

--- Zakończono odnowę Podlaskiego Szlaku Bocianiego ---za: http://dziennikturystyczny.pl/2009/11/zakonczono-odnowe-podlaskiego-szla...
26.11.2009

Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna zakończyła realizację zadania publicznego „Odnowienie, oznakowanie i promocja Podlaskiego Szlaku Bocianiego jako ponadregionalnego produktu turystycznego łączącego cztery parki narodowe i ścianę wschodnią”.

szlak bociani - Fot. PROT

Markowy produkt turystyczny jakim jest Podlaski Szlak Bociani utworzony został w 2002 roku i rok później uhonorowany został certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. W 2006 roku Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna oznakowała część suwalską szlaku. Podlaski Szlak Bociani należy do środkowo-wschodnioeuropejskiej sieci Greenways.

Głównym celem utworzenia szlaku było poznanie zwyczajów Bociana Białego w związku z tym, na szlaku znalazły się takie miejscowości jak Pentowo – VII Europejska Wieś Bociania czy Zawyki, w których znajduje się około 40 bocianich gniazd.

---GDYNIA ---za: http://dziennikturystyczny.pl/2009/07/gdynski-szlak-kulinarny-zaprasza-n... --- Gdyński Szlak Kulinarny zaprasza na smakowite zwiedzanie
31.07.2009

Gdynia przystąpiła do realizacji projektu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Turystycznego (PART) – Szlak Kulinarny Centrum Gdyni to pomysł promujący zwiedzanie miasta w bliskiej relacji z jego bogactwem kulinarnym. ----------------TUTAJ: Podobne artykuły:

Szlak filmowy w Łodzi otwarty
Szlak Zabytków Techniki zaprasza na pierwsze swoje święto – Industriadę
Koncepcja promocji Pomorskiego Szlaku Cysterskiego
„Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”: nowy szlak turystyczny, promujący małopolską turystykę wiejską
Szlak Zbójników Karpackich zaprasza do przygody

Tagi: