Architektura Paryża - "La Défense a Toruń"

Paryskie cuda w Toruniu - Wystawę fotografii (potrwa do 9 października 2011 r.) "La Défense a Toruń" będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej. Wernisaż zaplanowano na 26 września 2011 r. - podczas uroczystości wręczenia nagród w konkursie "Obiekt Roku". Wystawa potrwa do 9 października.

Na ponad 40 fotogramach widnieją zdjęcia obiektów wybudowanych w paryskiej dzielnicy La Défense. Wystawa wcześniej została zaprezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu, na ogrodzeniu Parku Łazienki Królewskie w Warszawie, w Galerii Gala i na Placu Litewskim w Lublinie, na Rynku Kościuszki w Białymstoku, w Galerii XIII Muz w Szczecinie oraz na Długim Targu w Gdańsku. Teraz trafiła do Torunia. Swoim patronatem honorowym objął ją ambasador Francji oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.

W 2008 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Haut-de-Seine, obchodziła swoje pięćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrum biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, wystawienniczego i rozrywkowego.

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało w latach 1958-2008 interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.: Cnitem 1958, architektów: Camelota, De Mailly i Zehrfussa, Wieżą Total 1985 architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa, Wieżą EDF 2001 architektów: Peia i Saubota. Najsławniejszy dotychczas obiekt La Défense to Wielki Łuk - La Grande Arche 1989 architektów: Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru, a kończącej się na Łuku Triumfalnym.

La Défense - muzeum pod gołym niebem - wzbogaciła się z upływem czasu o rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. "Pająk" 1976 Caldera, "Kciuk" 1994 Césara, "Komin" 1995 Morettiego, "Podwójny totem" 1976 Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej, czy Selingera - żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.

Pierwszy projekt przekształcenia i rozbudowy dzielnicy wyszedł od obecnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy, który w latach 2005-2006 był przewodniczącym EPAD-u, czyli Państwowego Urzędu ds. Zagospodarowania la Défense. Dzięki projektom przyszłościowym, które są istotnymi przykładami zrównoważonego budownictwa, m.in. Wieży Majunga Viguiera, Wieży Phare Mayna czy Wieży Signal Jeana Nouvela uważanej za symbol architektonicznego odrodzenia dzielnicy, La Défense przybiera nowe, uwspółcześnione oblicze.

Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, które w dalszym ciągu się rozbudowuje, jest doskonałym tematem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami.

Fot. P.Piotrowicz [Słynny łuk w paryskiej dzielnicy La Defense] i inne

[23.09.2011]

---za: http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=11273

(DODATKOWE INFORMACJE: http://www.e-francuski.pl/zdjecia/la_defense/la_defense.php )

Tagi: