Jan Marcin Szancer, Sąd odebrał rysunki Szancera rodzinie

Sąd odebrał rysunki Szancera rodzinie. "Skarb przepadł" [RYSUNKI]

Czytaj więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3730486,sad-odebral-rysunki-szanc...

-- FOTO za: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/zdjecia/3730486,sad-odebral-rysun...

Jan Marcin Szancer (ur. 12 listopada 1902 w Krakowie, zm. 21 marca 1973 w Warszawie) – grafik polski, ilustrator książek dla dzieci, przyjaciel i współpracownik Jana Brzechwy. -- Autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa, O Janku, co psom szył buty, Pinokio, Pan kotek był chory, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dziadek do Orzechów, Baśni Andersena; dla dorosłych ilustrował Bajki i Satyry I. Krasickiego, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogię Sienkiewicza, książki Amicisa, Carlo Collodiego, Cervantesa, Haška, Edith Nesbit, Puszkina, Swifta, Twaina.
Najstarsza ze zilustrowanych przez niego książek to Nasze miasto – czytanka polska dla uczniów II klasy szkół powszechnych, wydana we Lwowie w roku 1935. Kolejna książka z okładką Szancera to Krysia i karabin Jadwigi Gorzyckiej z roku 1935. Według katalogu w Muzeum przez Szancera został zilustrowany również tytuł Telewizja, czyli jak człowiek nauczył się widzieć na odległość z roku 1936. Nie ma jej jednak w księgozbiorze, prawdopodobnie zaginęła.
-- Zaistniał jako scenarzysta i reżyser w filmie Teatr mój widzę ogromny z roku 1946. Zajmował się też tworzeniem scenografii teatralnych i filmowych. Był pierwszym kierownikiem artystycznym polskiej TV. --- ZA: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Marcin_Szancer

Tagi: 

Załączone obrazy: