Ocalone dzięki pasji - Elbląg

„Ocalone dzięki pasji” - ze zbiorów kolekcjonerów elbląskich.wystawa czasowa

lipiec – wrzesień 2011 za: Subskrypcja: http://www.muzeum.elblag.pl/

Kolekcjonerstwo to pasja zbierania przedmiotów pięknych, interesujących, rzadkich i niepowtarzalnych. Zjawisko to towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, od momentu, gdy wykształcił w sobie zmysł piękna oraz zdolność dokonywania wyboru. Można zauważyć, że zamiłowanie do gromadzenia różnorakich przedmiotów rozwija się już u dzieci w wieku przedszkolnym – niestety z chwilą wejścia w okres dorastania często zanika. Kolekcjonerzy biorący udział w prezentowanej obecnie w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu wystawie do dziś z sentymentem wspominają swoje pierwsze zbiory znaczków pocztowych, od których zaczęły się ich pasje.

Na ekspozycji muzealnej wybrane przedmioty ze swoich zbiorów zaprezentowało dwudziestu elbląskich kolekcjonerów. Trzeba zaznaczyć, że w naszym mieście istnieje o wiele liczniejsze środowisko, skupiające miłośników medalierstwa, numizmatyki i falerystyki, białej broni i guzików, malarstwa, zabytkowych map, rycin i pocztówek, ceramiki i szkła artystycznego, lamp, mebli i zegarów oraz najróżniejszych pamiątek historycznych, związanych z miastem i regionem. Część z nich zrzeszona jest w założonym w 1978 roku Elbląskim Klubie Kolekcjonerów „Antyk”, od kilku lat współorganizującym wraz z Muzeum Archeologiczno – Historycznym comiesięczne spotkania miłośników przedmiotów obdarzonych interesującą historią.

Przekrój czasowy i gatunkowy pokazywanych kolekcji jest bardzo różnorodny, od średniowiecznych krzyżyków religijnych po popularne jeszcze nie tak dawno „musztardówki”. Oglądając przedmioty zgromadzone na wystawie można zauważyć, że tematy kolekcjonerskie są owocem niespożytej fantazji zbieracza i jego fascynacji różnorodnymi wytworami ludzkiej działalności. Możemy, więc tu podziwiać ciasno zestawione na ścianie - jak to często bywa w domu kolekcjonera - obrazy z przełomu XIX i XX wieku, przepięknie zdobione salonowe lampy naftowe z końca XIX i początku XX wieku oraz talerze o tematyce historycznej, pochodzące ze znanej wytwórni Mettlach w Niemczech z końca XIX wieku. Zobaczymy także bliższą naszym czasom ceramikę kadyńską – efekt plenerów plastycznych w latach 1956- 1957 „grupy kadyńskiej”, skupionej wokół prof. Hanny Żuławskiej oraz ceramikę użytkową, projektowaną przez wielu uznanych artystów - plastyków polskich w latach 60 –tych ubiegłego wieku. Jeszcze do niedawna mało, kto interesował się bajecznie kolorowym, ręcznie modelowanym szkłem mozaikowym z hut śląskich z lat 60 – tych i 70 – tych ubiegłego wieku … dopóki nie znalazło się ono w polu zainteresowań zbieracza staroci. Do grupy trochę już zapomnianych przedmiotów użytkowych należą także pojemniki szklane do przechowywania produktów i przetworów spożywczych (np. słoje typu Weck), żelazka różnego typu (podgrzewane, na węgiel drzewny oraz na tzw. duszę) z przełomu XIX i XX wieku a także browarniane butelki i kieliszki do piwa. Na ekspozycji znalazły swoje miejsce stare kałamarze oraz inne akcesoria piśmiennicze a także zeszyty i świadectwa szkolne. Współczesne kolekcjonerstwo odkrywa, bowiem coraz to nowe tematy, niejednokrotnie wyprzedzając w tym względzie zainteresowania środowiska muzealników. Na rozwijanie pasji kolekcjonerskich duży wpływ ma przy tym postęp techniczny, otwierający przed zbieraczami kolejne obszary penetracji.

Przedstawione na wystawie przedmioty należą do rozmaitych dziedzin kolekcjonerstwa, takich, jak: falerystyka (szczególnie warto zwrócić tu uwagę na najwyższe polskie odznaczenia cywilne i wojskowe) czy numizmatyka – ze złotymi i srebrnymi monetami kolekcjonerskimi, bitymi w Mennicy Polskiej S.A. z okazji ważnych wydarzeń i rocznic a także wielu innych, które nie doczekały się jeszcze swojego naukowego określenia i zdefiniowania. Szczególną grupę na ekspozycji stanowią przedmioty związane z naszym miastem i regionem. - zobaczymy tu przedwojenne pocztówki ukazujące ulice dawnego Elbląga oraz najważniejsze budowle miejskie a także medale wydawane w związku z rocznicami i wydarzeniami po 1945 roku. Niektóre z kolekcji przekraczają ramy regionalizmu – przykładem srebrne sztućce, gromadzone ze względu na grawerowane na nich herby miejskie i szlacheckie, mapy miedziorytnicze nie tylko dawnych Prus czy miniatury pieców kaflowych z sopockiej pracowni ceramicznej pp. Anny Strzelczyk i Aliny Sawickiej.

Kolekcjonerzy biorący udział w wystawie z reguły nie zawężają swoich zainteresowań do jednej dziedziny kolekcjonerstwa - zbierając zarówno ceramikę artystyczną jak i obrazy oraz odznaczenia, pocztówki, monety, dawne zegary, białą broń a także przepiękne muszle, gromadząc pamiątki związane z ważnymi wydarzeniami i postaciami historycznymi a jednocześnie wyroby ze szkła, cyny lub zabytkowe meble. Miejmy, więc nadzieję, że nie jest to ostatnia wystawa prezentująca elbląskie środowisko kolekcjonerskie i już wkrótce będziemy mogli podziwiać w muzeum kolejne zbiory i eksponaty.

Kurator wystawy: Małgorzata Gizińska

Tagi: