SKYWAY 2011 w Toruniu -9-13.08.2011

SKYWAY 2011 - Rzućmy światło na żywioły, Toruń, 9-13.08.2011 - WIĘCEJ i fotografie - za: http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=11046 [10.08.2011] ORAZ GALERIA ZDJĘĆ: http://www.torun.pl/foto/60/

Toruński festiwal światła - Skyway – światło na żywioły
Collegium Maximum w płomieniach, gigantyczne Akwarium na fasadzie Teatru im. Wilama Horzycy, podświetlone namioty ułożone w kształt klucza wiolinowego w Fosie Zamkowej - to jedynie niektóre z atrakcji 3. edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway, który do 13 sierpnia 2011 r. trwać będzie w Toruniu.
Przez 5 dni można oglądać 11 instalacji świetlnych przygotowanych przez artystów z Belgii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier, Estonii, Francji i Polski. Wszystkie prezentacje nawiązują do klasycznej koncepcji czterech żywiołów: ziemi, wody, ognia i powietrza, uzupełnionej przez Arystotelesa o kosmiczny eter.
- Program festiwalu po raz kolejny działa na ludzką wyobraźnię w świecie, który staje się coraz bardziej nieskończony, ale równocześnie dzięki pomocy współczesnej nauki, astronomii, astrofizyki czy astrobiologii coraz bliższy ludzkiemu pojmowaniu — wyjaśnia Mario Caeiro, dyrektor artystyczny Festiwalu Skyway.
Skyway rozpoczął się we wtorek, 9 sierpnia o godzinie 21.30 spektakularną prezentacją Helios (Collegium Maximum), przygotowaną przez węgierską grupę Limelight w technice mappingu 3D. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła prezentację gromkimi brawami, a podczas seansu wielokrotnie dało się słyszeć okrzyki zachwytu. Nic dziwnego, gdyż budynek to płonął, to spływał kaskadami wody, to zmieniał kształt i barwy.
Do interaktywnej zabawy zaprasza widzów — znany w Toruniu z urzekającej prezentacji na fasadzie Kościoła Akademickiego — duet Nuno Maya i Carole Purnelle. O tym, że bez powietrza słuchanie muzyki jest niemożliwe przypomina w zabawny sposób belgijska grupa Het Pakt. Instalacja El Sol składa się będzie z podświetlonych namiotów. W każdym z nich znajdzie się wirtualny muzyk wchodzący w interakcję z publicznością.
Znany z interesujących instalacji na wielu festiwalach światła Xavier de Richemont przygotował ognistą prezentację Czerwona ściana na zabytkowej Bramie Klasztornej. Podczas Skyway swoje prace pokazują też młodzi toruńscy twórcy: Katarzyna Malejka przygotowała eteryczną prezentację w prezbiterium nieistniejącego już kościoła (ruiny dawnego kościoła dominikańskiego), a Grupa Epicko na oryginalnej fasadzie Teatru Baj Pomorski stworzyła widowiskową prezentację inspirowaną pięcioma żywiołami.
Podczas festiwalu Skyway odbywa się też wiele interesujących imprez towarzyszących.
- W ramach cyklu wyjątkowych koncertów Projektu Lulu, w scenerii Międzymurza Dworu Mieszczańskiego, wystąpią znani artyści sceny niezależnej: Czesław Śpiewa, L.U.C., Fisz i Emade — mówi Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. - W Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbywają się muzyczne warsztaty Rochusa Austa oraz Pavla Korbicki, a o inspiracji sztuki nauką dyskutują artyści festiwalu i pracownicy naukowi UMK.

Instalacje i projekcje prezentowane są przez wszystkie dni festiwalu w godzinach 20.30–24.00.

Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway są Toruńska Agenda Kulturalna i Urząd Miasta Torunia. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia będzie można znaleźć na stronie: www.skyway.art.pl

Więcej zdjęć z festiwalu TUTAJ (jak na początku) [10.08.2011]

Fragment prezentacji Helios na budynku Collegium Maximum, przygotowanej przez węgierską grupę Limelight w technice mappingu 3D... [ fot. A.M.Walczak ]

Tagi: