Tczew: Zawieszą kiry na 160 urodziny mostu

Tczew: Zawieszą kiry na urodziny mostu
Tczewski zabytkowy most przez Wisłę obchodzi w najbliższą środę urodziny. Dokładnie 160 lat temu król Prus Fryderyk Wilhelm IV wmurował kamień węgielny pod budowę tego obiektu. Z tej okazji szykuje się impreza - kolejna akcja, która ma zwrócić uwagę decydentów na fatalny stan budowli.----------------
Pomysł z kirami nie podoba się jednak Marii Witkowskiej, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Tczewie, któremu podlega most. - To nie jest żałoba, nikt z powiatu nie spoczął na laurach. Wręcz przeciwnie - cały czas trwa walka o remont obiektu, więc bardziej widziałabym tu jedność, a nie smutny obrazek - uważa Witkowska.

Władze powiatu tczewskiego - właściciele budowli - czynią starania, by most przejął pod swoje skrzydła rząd. Samorząd nie jest w stanie samodzielnie przeprowadzić kompleksowej naprawy obiektu. Kapitalny remont mostu wraz z czterema wieżyczkami szacuje się nawet na 250-300 mln zł. Sypią się wieże, gniją drewniane podkłady pod asfaltem, w drodze są dziury, a metalowa konstrukcja budowli po prostu rdzewieje. ---------------- za: http://www.dziennikbaltycki.pl/fakty24/430955,tczew-zawiesza-kiry-na-uro... - (© S.Dadaczyński ) - Most w Tczewie - poniedziałek 25 lipca 2011 r.

Tczew: Jeden most na Wiśle zamykają, drugi remontują
Od dziś dojazd do Lisewa tylko przez Knybawę. Na moście Knybawskim też będą ograniczenia.
Kolejne utrudnienia szykują się dla zmotoryzowanych. W poniedziałek 28 czerwca, o czym już informowaliśmy, całkowicie wyłączony z ruchu zostaje Most Tczewski, a już w środę, 30 czerwca rozpoczynają się prace na drugim z mostów przez Wisłę - w Knybawie, na tzw. berlince, pomiędzy Tczewem a Malborkiem. W tym przypadku co prawda nie mówi się o całkowitym wyłączeniu obiektu z ruchu, ale zmotoryzowani i tak powinni liczyć się z utrudnieniami. ------------------
- Prace potrwają nie dłużej niż 4,5 miesiąca - informuje Jarosław Watus. - Koszt całkowity tej inwestycji to niespełna 3 mln zł. Inwestorem jest GDDKiA w Gdańsku.

Czy to jednak rozsądne, by w tym samym czasie prowadzić prace na obu sąsiadujących z sobą obiektach? Przecież most Knybawski, i to w ograniczonym zakresie ze względu na prowadzone prace, będzie musiał przejąć cały ruch pojazdów, który dotąd odbywał się w dwóch miejscach - w Tczewie i Knybawie. Jak wynika z naszych ustaleń, zarządcy obu obiektów nie konsultowali się ze sobą w sprawie ich remontów.------------ Most Tczewski od dziś przez co najmniej miesiąc będzie całkowicie wyłączony z ruchu. (© fot. archiwum) ---za: http://www.dziennikbaltycki.pl/stronaglowna/274442,tczew-jeden-most-na-w... - poniedziałek 25 lipca 2011 r.

---- Mamy nadzieję, że 350 tys. zł wystarczy, ale nie wykluczamy zwiększenia środków - dodaje Witold Sosnowski. - Wszystko zależy od tego, w jakim stanie są belki i deski pod asfaltem, a to będziemy wiedzieli dopiero po całkowitej odkrywce remontowanych miejsc.
Tczewski most ma 153 lata. Jego stan jest fatalny. Sypią się wieże, rdzewieje metalowa konstrukcja budowli. Koszt prac gruntowych szacuje się na 250-300 mln zł. Dla władz powiatu to nierealne zadanie do wykonania (całoroczny budżet samorządu wynosi 120 mln zł). Dlatego włodarze chcą, aby most przejął rząd.
---za: http://www.dziennikbaltycki.pl/fakty24/277637,tczew-wejscie-na-zabytkowy... -- Sebastian Dadaczyński, 2010-07-04

---- Tczewski most ma 152 lata. Został uznany za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej, obok słynnej wieży Eiffla. Niestety, brakuje pieniędzy na jego gruntowną modernizację. Według szacunków, potrzeba na to ponad 100 mln zł.
---za: http://www.dziennikbaltycki.pl/stronaglowna/176370,tczew-zabytkowy-most-... - Sebastian Dadaczyński, 2009-10-21

W mieście powstała grupa inicjatywna, która zamierza założyć Komitet Wspierania Odbudowy Mostu Tczewskiego Bridge. W ten sposób chce jeszcze bardziej zwrócić uwagę na sypiący się od lat zabytek i namówić elity, by pomogły go uratować.
Inicjatorzy to: tczewski wicestarosta Adam Kucharek, szef Biura Promocji Miasta Tczewa Ludwik Kiedrowski, dyrektor tczewskiego oddziału Gdańskiego Związku Pracodawców Roman Liebrecht oraz tczewianin dr Wojciech Drzeżdżon z Uniwersytetu Gdańskiego.
--------- - Spotkaliśmy się z tczewskim starostą Witoldem Sosnowskim, wojewodą pomorskim Romanem Zaborowskim i europosłem Januszem Lewandowskim - mówi Roman Liebrecht. -Tczewski most na Wiśle, porównywany z wieżą Eiffla, przez lata nie był modernizowany. Teraz się sypie, ---------------
Witold Sosnowski o pomyśle utworzenia komitetu mówi krótko: - Ja i tak prowadzę swoje działania, ale jak sprawę chcą podjąć kolejne osoby, nie mam nic przeciwko temu.
Chętnych podobno nie brakuje, to osoby ze świata polityki, sportu i nauki.
---za: http://www.dziennikbaltycki.pl/fakty24/82483,zanim-tczewski-most-sie-roz... -Sebastian Dadaczyński, 2009-02-02

FOTOGRAFIA: MOST w Tczewie, S.Dadaczyński, Dziennik Bałtycki, poniedziałek 25 lipca 2011 r. - 4e2c1cbc56155_p.jpg ---za: http://www.dziennikbaltycki.pl/fakty24/430955,tczew-zawiesza-kiry-na-uro...

Tagi: 

Załączone obrazy:
MOST w Tczewie, S.Dadaczyński

Odpowiedzi

TCZEW - z historii II wojny światowej

26.07.2011- TCZEW - FB -- Polska Z Lotu Ptaka -- A Niemcy mieli zniszczyć placówkę polskich saperów, trzymających palce na detonatorze zaminowanego mostu. Saperzy bombardowanie przeżyli. Most wysadzili w powietrze koło południa - czym Niemcom napsuli wiele krwi..:) -- Anna Magdalena Walczak Jako dziecko byłam z Babcią TOSIĄ z Krakowa - mam zdjęcie: WIEluń 1.09.1939g4.42 Pirwsze bombyIIwojśw- 4a9c13a1df713_k1.jpg -- Polska Z Lotu Ptaka -- Aniu to Tczew jest. A z tą II WŚ to jest tak: 1. Tczew 2. Wielun (i to był wypadek przy pracy, ze tak to nazwę) 3. Westrplatte.
---za: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=173252426078615&set=a.11751705498...